فورواردینگ

فورواردری وکارگزاری حمل با وسائط نقلیه متعلق به سایر شرکت های حمل و نقل یکی دیگر از خدمات گروه بازرگانی هیتا پارت می باشد

که شامل موارد زیر میشود :

۱-خدمات حمل ونقل

۲-انتخاب بهترین مسیر حمل کالا

این امور در رابطه با حمل کالاهای صادراتی وهم در رابطه با کالاهای وارداتی جزء خدمات اصلی فرواردرینگ گروه بازرگانی هیتا پارت می باشد .

متاسفانه دررابطه با صادرات اکثر صادرکنندگان از این خدمات استفاده نمی نمایند .

در مواردی واردکنندگان بعلت عدم آشنائی با مسائل حمل ونقل وجهت انتخاب ساده تر ، به طریقی معامله را انجام می دهند که حمل به عهده فروشنده باشد ، دراین حالت فروشنده خارجی فورواردر خارجی انتخاب می نماید.

۳-انتخاب بهترین وسیله حمل

۴-انتخاب مناسب ترین نوع بسته بندی

۵-ارائه خدمات انبارداری

این شرکت انبارهایی جهت نگهداری کالای صادراتی در مبادی خروجی دارد که مورد استفاده قرار می گیرد

صادرکنندگان سنگ های ساختمانی ، سنگ آهن و … کالا های خودرا در انبار فورواردری این گروه در بنادرمختلف انبار می نمایند ، درزمان فروش برای تسریع در امر صادرات استفاده می نمایند.

۵- بیمه نمودن کالا در صورت در خواست صاحب کالا

۶-انجام حمل داخلی

۷-اعلام موقعیت کالا در مسیر حمل

اعلام موقعیت کالا در مسیر حمل وارائه اطلاعات مورد نیاز به مشتریان یا عوامل ذینفع از وظایفی است که  بخش فورواردری این گروه انجام می دهد این امر به خصوص در زمان حمل مرکب با دقت بیشتری انجام می گیرد .

 آیا می دانید اعلام موقعیت کالا در مسیر حمل در چه مورد ی مفید است ؟

زمانی که شرائط پرداخت فروشنده در مقابل اسناد حمل پول کالا دریافت می دارد . خریدار برای اطمینان از حمل ، از فورواردر استعلام ، پس از آن اقدام به پرداخت می نمایند .

اعلام تاریخ ورود و تخلیه کالا در گمرک و صدور برگه ترخیصیه:

صاحب کالا یا حق العمل زمانی می تواند به گمرک مراجعه نماید که کالا وارد کشور شود.این زمان را فورواردر به صاحب کالا اعلام می نماید و برای ترخیص کالا باید از فورواردر ترخیصیه اخذ نمایند

در ترانزیت خارجی،فورواردر موقعیت کالا را در مسیر ترانزیت به صاحب کالاگزارش میدهد.

۸_پرداخت حقوق ورودی و کرایه حمل

صاحب کالا می تواند ،عملیات ترخیص را به فورواردر واگذار نماید.

آیا می دانید وضعیت فورواردری در ایران چگونه است؟

حرفه فورواردری در ایران سابقه طولانی ندارد،لذا دانش و مهارت لازم جهت این فعالیت در ایران بدست نیامده است.

در قانون تجارت ایران،وظایفی که در این قانون جهت متصدی حمل و نقل مشخص شده وظایف فورواردر نیز می باشد.

بنابراین قانون تجارت هیچگونع تفکیکی بین وظایف فورواردر و حمل کننده به عمل نیاورده است.

 

خدمات و مسئولیت های فورواردر

حرفه فورواردری یکی از حرفه های قدیمی محسوب می شود و قدمت آن به ده قرن قبل در جهان بر میگردد.

درآن زمان فورواردر بعنوان نماینده صادر کننده ویا واردکننده کالا،عملیات تخلیه و بارگیری از کشتی یا دو به انباردار،بسته بندی،حمل و نقل داخلی و پرداخت های مربوطه را انجام می داد.

توسعه تجارت بین المللی و ترانزیت خارجی،لزوم استفاده از انواع مختلف طرق حمل،نقش یسشتری در ارایه خدمات فورواردی را بوجود آورده به نحوی که لازم شد دانش خود را توسعه دهد و ازتکنولوژی مدرن استفاده نمایند تا بتواند نقش حساس خود را در تجارت بین المللی و حمل و نقل بین المللی ایفاء نمایند.

خدمات سنتی فورواردر

۱-خدمات فورواردر در رابطه با صاحب کالا:

انتخاب مسیر،وسیله حمل ونقل،دستورات فرستنده کالا،اراِه خدمات انبارداری،بسته بندی

توصیه های لازم در اعتبار اسنادی- بیمه کالا- سپردن تضمین

۲_خدمات به حمل کننده:

حمل با نرخ مناسبتحویل کالا-پرداخت کرایه حمل

خدمات گروپاژ از طرف فورواردرها

(جمع آوری خرده بار و تبدیل آنها به یک محموله بزرگ جهت تحویل به شرکت های حمل کننده )باعث شده رابطه نزدیکتری بین فورواردر ها و حمل کننده ها اعم از شرکت های کشتیرانی ،راه آهن و کامیون بوجود آید.

در این زمینه فورواردرها خود را مستحق دریافت کمیسیون می دانند،فقط در معدود کشورهایی چنین کمیسیون ها دریافت می شود.

۳_خدمات فورواردر در انجام امور گمرکی

فورواردرها بعنوان نماینده صاحب کالا می تواند تشریفات و مقررات امور گمرکی را معمول دارد.

فورواردرهای متخصص

۱_ باتوجه به پیشرفت تجارت بین المللی و حمل ونقل،بسیاری از فورواردرها در یک جنبه خاص تخصص پیدا کرده اندودرآن زمینه فعالیت می نمایند.

نمونه از این تخصصات:

تخصص در زمینه وسیله حمل:مانند فورواردر های هوایی،دریایی،راه آهن دریایی

تخصص در مسیرهای خاص:برخی از فورواردرها فقط در مسیرهای خاصی فعالیت می نمایند،مثلا فورواردر ممکن است فقط در حمل کالا به خاورمیانه فعالیت نماید.در نتیجه آشنایی کامل در رابطه با مقررات و اسناد حمل لازم برای این کشورها بدست آورده و می تواندبه خوبی از عهده انجام خدمات برآید.

اهمیت خدمات فورواردری در تجارت بین المللی، ترانزیت

حمل و نقل کالا،از ارکان عمده تجارت بین الملل و ترانزیت خارجی است.

پیشرفت تجارت بین الملل و ترانزیت خارجی،موجب توسعه حمل مرکب گردیده است.این نوع حمل که مستلزم استفاده از چند وسیله مختلف حمل می باشد.خود باعث به وجود آمدن موسساتی غیر از شرکت حمل و نقل گردید که کالا را از مبدأ تحویل و به گیرنده کالا در مقصد تحویل دهند این موسسات فورواردر نامیده می شوند.

به خدمات فورواردری در حمل ونقل بین المللی و ترانزیت خارجی که شامل حمل مرکب و موقعیت یابی کالا در طول مسیر وآشنایی کامل در رابطه با مقررات کشورهای مسیر و تشریفات گمرکی و…انبارداری و بسته بندی و انتخاب بهترین مسیرحمل،کاهش هزینه و کرایه حمل، نیاز بیشتری می باشد.

 

اقدامات انجام شده در مورد تدوین مقررات فورواردری

نظر به فقدان قانونی ملی در زمینه فعالیت فورواردری کالا در برخی کشورها دبیر کل فیاتا به بخش امور حقوقی تکلیف نمود رشته مقررات “نمونه” تدوین نمایند که به منزله سرآغازی برای تهیه مصوبات به مراجع قانون گذاری کشورها توصیه نماید،تدوین نمایند:

شورای عالی هماهنگی ترابری کشور در یکصد و سیزدهمین جلسه خود، مجموعه ضوابط حاکم بر حمل و نقل بین المللی را تصویب نمود که شامل مقررات مربوط فورواردری نیز است که برخی از موارد مهم آن به شرح زیر است:

فعالیت فورواردری

فعالیت فورواردری عبارت است از عمل هماهنگی و ترتیب حمل کالا، به یکی از طرق مختلف زمینی،هوایی،دریایی یا ترکیبی از آنها و قبول مسئولیت به موجب بارنامه صادره و قراردادهای منعقده می باشد.